• KDY JÍT K PSYCHOLOGOVI, PSYCHIATROVI, K PSYCHOTERAPEUTOVI

    Jak jsme již psali, psycholog vystudoval obor psycologie na humanitně zaměřené univerzitě či vysoké škole a kromě poradenství a psychoterapie může jako jediný dělat psychologické vyšetření – diagnostiku pomocí psychotestů.

    Psychiatr je lékař, tedy odborník, který vystudoval medicínu a dále se specializoval na obor psychiatrie – jako jediný může z výše zmíněných předepisovat léky – psychofarmaka, jinak může též nabízet psychoterapii.

    Psychoterapeut může být psycholog, psychiatr nebo jinak vzdělaný člověk, který absolvoval speciální psychoterapeutické vzdělání – obvykle pětiletý výcvik v psychoterapii, teorii a supervizi. Ve výcviku se budoucí psychoterapeuti učí různým postupům a dovednostem, hlavně ale pracují na sobě, na svém seberozvoji a v roli klienta na sobě zažívají to, co budou sami se svými klienty v psychoterapeutických sezeních provádět.

    U nás je v současné době velký tlak části odborné veřejnosti, aby psychoterapii mohli nabízet jen psychologové a psychiatři, aby zůstala pouze ve zdravotnictví. Ve světě, tedy i v Evropě kolem nás je ale běžné, že psychoterapii nabízejí i jinak vysokoškolsky vzdělaní lidé s psychoterapeutickým vzděláním.

    Takže na psychologické vyšetření pouze k psychologovi, pro léky zase pouze k psychiatrovi, na psychoterapii či poradenství k psychologovi, někdy i k psychiatrovi nebo prostě k tomu, kdo má psychoterapeutické vzdělání a zabývá se tím, co potřebujeme.

    Tématu se věnuje také video KDY JÍT K PSYCHOLOGOVI A KDY K PSYCHIATROVI